Atrakcje turystyczne w okolicy Kowar.
Karkonosze
Najwyższa partia Sudetów to Karkonosze. Karkonosze ciągną się od Przełęczy Lubawskiej do Szklarskiej – to ok 36 km, szerokość to 8-20 km. Do Polski przynależy tylko niecałe 30 procent. Najwyższe szczyty polskiej części Karkonoszy to Śnieżka, Wielki Szyszak, Łabski Szczyt i Szrenica. W Karkonoszach są także wodospady: Szklarki, Kamieńczyka, Podgórnej. więcej…
Śnieżka
Śnieżka – najwyższy wierzchołek Karkonoszy a także Sudetów i Czech (1602 m n.p.m.). Specyficzne dyski – mieszczą Obserwatorium Meteorologiczne im. Tadeusza Hołdysa, magazyny, zaplecze techniczne i bar. Nie ma tutaj części noclegowej, jednak można się choć ogrzać zimą. Na Śnieżce znajduje się także kaplica Świętego Wawrzyńca. więcej…
Czarna Kopa
Czarna Kopa to karkonoski szczyt na Czarnym Grzbiecie, między Śnieżką a Sowią Przełęczą. Wysokość wierzchołka: 1407 metry n.p.m. Poprzez wierzchołek przebiega granica polsko – czeska a także górskie szlaki turystyczne: niebieski – schronisko Dom Śląski – Skalny Stół i czerwony – Śnieżka – Sowia Przełęcz. więcej…
Rudawy Janowickie
Rudawy Janowickie to nieduże pasmo górskie w Sudetach. Rozciągają się od Przełęczy Kowarskiej (okolice Kowar) oddzielającej je od Karkonoszy do Gór Kaczawskich w okolicach miejscowości Janowice Wielkie. Najwyższym szczytem Rudaw janowickich jest Skalnik (945 m n.p.m.). więcej…
Karpacz
Historia Karpacza wiąże się nierozłącznie z okolicznymi Kowarami. Potrzebowały one ogromne ilości węgla drzewnego do wytopu rudy żelaza , ten węgiel był wyrabiany poprzez smolarzy (nazywanych kurzakami) na terenie współczesnego Karpacza. Najbardziej znane atrakcje Karpacza to: Świątynia Wang, Muzeum Zabawek, Skocznia Orlinek. więcej…
Kościół Wang w Karpaczu
Kościół Wang lub Świątynia Wang – to powszechna nazwa na ewangelicko-augsburski Kościół Górski Naszego Zbawiciela – jednej z najbardziej znanych atrakcji turystycznych nie wyłącznie Karpacza, ale także całych Karkonoszy. To jedna z najstarszych drewnianych świątyń w naszym kraju. więcej…
Jelenia Góra
Jelenia Góra to czwarte, pod względem liczby mieszkańców, miasto Dolnego Śląska, położone w śródgórskiej kotlinie, nad Bobrem. Jeleniogórskie dzielnice to: Zabobrze, Zatorze, Śródmieście, Goduszyn, Maciejowa, Grabary, Strupice, Cieplice Śląskie-Zdrój, Jagniątków, Sobieszów. więcej…
Szklarska Poręba
Szklarska Poręba to bezspornie turystyka górska, rowerowa i narciarstwo. Już po wojnie w latach 60-tych wybudowano kolej linową na Halę Szrenicką. Aranżowanych jest tutaj mnóstwo imprez takich jak Bieg Piastów urządzany od 1976 roku, odbywający się w lutym Slalom Retro. Latem na pobliskich trasach królują rowerzyści. więcej…
Sosnówka
Sosnówka jest jedną z wiosek w karkonoskiej gminie Podgórzyn leżącą między Piechowicami i Karpaczem, tradycyjnie podzieloną na Sosnówkę Dolną (w okolicach drogi 366) i Sosnówkę Górną (w kierunku na Borowice). Najbardziej znanym zabytkiem w miejscowości jest kaplica Świętej Anny na Grabowcu. więcej…
Borowice
Borowice to górska wioska leżąca na Pogórzu Karkonoskim Karpacza. Borowice zostały założone przez religijnych wychodźców z Czech – po wojnie 30-letniej w XVII wieku. W Borowicach funkcjonuje orczykowy wyciąg o długości ok 650 m nieopodal ośrodka Hottur. Latem warto wziąć udział w festiwalu poezji śpiewanej– Gitarą i Piórem. więcej…
Podgórzyn
Podgórzyn jest gminną wioską położoną na wysokości 350 – 500 m n.p.m., nad strumieniem Podgórna. Pierwsze informacje o osadzie,wsi pochodzą z początku XIV-tego w.Wieś była własnością rodziny Schaffgotschów z Cieplic i to oni rozbudowali tutejsze stawy hodowlane, jeden z większych kompleksów stawów w całych Karkonoszach. więcej…