Historia Karpacza wiąże się nierozłącznie z okolicznymi Kowarami. Potrzebowały one ogromne ilości węgla drzewnego do wytopu rudy żelaza , ten węgiel był wyrabiany poprzez smolarzy (nazywanych kurzakami) na terenie współczesnego Karpacza. Takie były początki miasta Karpacz.
Po wojnie trzydziestoletniej (XVII wiek), w Karpaczu poczęli osiedlać się wygnańcy z Czech. Spora ilość spośród nich to Laboranci – trudniący się sporządzaniem specyfików ziołowych. Dzięki ich aktywności Karpacz zaczął się rozrastać. Z biegiem lat nasila się pielgrzymowanie do Kaplicy Św. Wawrzyńca na Śnieżce – najwyższym wierzchołku Karkonoszy, kreują się nowe zawody – przewodnik górski i nosiciel lektyk – dla dobrze sytuowanych pątników.
Położony u stóp pięknych Karkonoszy z dominującą nad okolicą Śnieżką – najwyższym wierzchołkiem – Karpacz szybko stał się górski kurort. Przełom XIX oraz XX wieku to rozbudowa kolei, a z nią postęp rozbudowy miejscowości. Karpacz to również ośrodek sportów zimowych – saneczkarstwa, narciarstwa – z początkiem XX-tego w. urządzane były tutaj pierwsze turnieje. Wtedy również wybudowano tor saneczkowy i skocznię narciarską Orlinek.
Oprócz wypoczynku w górach i korzystania z wyciągów i narciarskich stoków, Karpacz dostarcza wiele innych atrakcji. Najbardziej znanym zabytkiem jest bez wątpienia Świątynia Wang. To na wskroś drewniany budynek, bez wykorzystania gwoździ. Pobudowano go w Norwegii w miasteczku Vang na przełomie XII i XIII stulecia. W połowie XIX w. został rozebrany i przewieziony do Szczecina. Miał stanąć w muzeum w Berlinie, niemniej jednak finalnie stanął w Karpaczu. Tutaj dobudowano kamienną dzwonnicę, dodatkowo ochrania ona świątynię przed silnymi wiatrami schodzącymi ze Śnieżki. Dzieci z kolei, ucieszy nietypowe muzeum – w budynku byłego dworca kolejowego umieszczono Muzeum Zabawek. Główny zbiór to sprezentowane przez Henryka Tomaszewskiego lalki oraz zabawki z całego świata. Ustawione są one w tematyczne gabloty ręcznie malowane i zaprojektowane przez Kazimierza Wiśniaka. Na piętrze jest powierzchnia na czasowe wystawy.
Obecnie co prawda, nie można dotrzeć do Karpacza koleją, jednakże miejscowość dysponuje dobrym połączeniem autobusowym i łatwo dojdziemy do niego prywatnym samochodem. W Karpaczu czeka różnorodna baza gastronomiczna i potrafiąca zaakceptować kilkanaście tys. turystów baza noclegowa. Z kolei noclegi w Karpaczu dostosowane są do wymogów i możliwości ekonomicznych każdego turysty. Od ekskluzywnych hoteli i apartamentów, poprzez pensjonaty, ośrodki wczasowe aż po relatywnie tanie kwatery i pokoje w Karpaczu.
Więcej o Karpaczu: www.karpacz.com.pl